Výhody a nevýhody jednotlivých ZiPoS

(zimních pozorovacích stanovišť)

 

Ze začátku jsem pozoroval na 4 pozorovacích stanovištích. Postupem času jsem ale musel hledat jiná místa (hlavně kvůli tomu, že okolní stromky povyrostly a začaly  překážet ve výhledu, nebo kvůli opraveným lampám)
V poslední době používám hlavně dvě pozorovací stanoviště - ZiPoS7 a ZiPoS6.

 

 

Celkově:

Sever je dost problémový z důvodu osvětlení města.
Severozápad velmi špatný - osvětlení věže kostela.
Jih až jihovýchod- docela dobrý ze všech míst.
Jihozápad až západ - trochu světla ze sídliště "Písecké předměstí"

 

ZiPoS1

Vyvýšené místo - nelze pozorovat sever (světla) - dobrý rozhled na jih. Ze severu začaly překážet stromy.

 

ZiPoS2

Prostor v dolíku za severní brankou - od jihozápadu přes západ až na sever se moc pozorovat nedá - jih a východ docela dobrý. Když se svítí u sauny, je toto stanoviště nepoužitelné.

 

ZiPoS3

Nejtmavší místo v areálu - nelze pozorovat východ nízko nad horizontem (překáží sportovní hala) Proti řadě světel u zimního stadionu je stanoviště chráněno rohem sportovní haly a boudou. Na západě vadí kopec a na něm stromy - jih docela dobrý.
Doplnění
U šaten (na jihu) opravili jednu lampu takže už tam taková tma není. Navíc je cesta hodně rozbitá, blátivá, jsou na ní louže a v zimě led. Toto stanoviště už nepoužívám.

 

ZiPoS 4

Dobrý výhled na západ a jih - ze severovýchodu překáží řada světel u zimního stadionu. V listopadu 2007 opravili nejbližší z řady světel kolem stadionu, a tím pádem už se tam nedá pozorovat. Vadí i světlo od šaten.
Doplnění
Na volné ploše je teď park pro skejťáky, takže už tam ani není kam postavit dalekohled. 

 

ZiPoS 5

Hodně podobné ZiPoS3. Je to dál od světla u šaten, ale zase blíž k lampě na severu.  Světla ze západu jsou odstíněna kopcem a stromama, ale zase je to v dolíku, takže na východě vadí sportovní hala 

 

ZiPoS 6

Na jihu a severu je místo odstíněné trochu vyššími keři. Místo je trochu vyvýšené, takže lze sledovat i objekty trochu níž nad východním a západním horizontem. Když se v sauně svítí, je tohle stanoviště skoro nepoužitelné. 
Doplnění jaro 2011
  Stromky na severu a na na jihu ještě trochu povyrostly, takže už začínají trochu překážet. Proto jsem si zvolil ještě sedmé pozorovací stanoviště, které je o pár desítek metrů severněji.

 

ZiPoS 7

Výhoda proti ZiPos 6 je v tom, že se dá popojít kousek dál od stromku, který brání výhledu na jih. Nevýhoda je lampa, která se nachází přímo na severu. Jenže na sever se stejně kvůli světelnému znečištění z města nedá koukat.
Dobře je vidět východní strana oblohy (protože je toto pozorovací stanoviště na kopečku, nevadí tolik výška sportovní haly). 

 

ZiPoS 8

Tohle místo používám jen na pozorování Měsíce a planet. Je to nejbližší stanoviště a nemusim se tahat s dalekohledem do kopečka. Skoro těsně vedle pozorovacího stanoviště je lampa (na severu). Když nepozoruju DSO, tak mi dokonce ta lampa pomáhá v tom, že se při jejím světle nechá bez problémů dalekohled rozložit (ani nemusim používat čelovku).
Celý horizont od východu přes jih až po západ je zakrytý kopcem. Na severu je lampa a paneláky.