Raspberry Pi

2) Základní instalace systému

Po několika pokusech s různými verzemi Linuxu jsem se nakonec rozhodl používat oficiální verzi  "Raspbian - Wheezy" ke stažení tady:  http://www.raspberrypi.org/downloads
Po stažení asi 450MB souboru a jeho "rozzipování" jsem měl na disku soubor "2012-07-15-wheezy-raspbian.img", který byl velký skoro 2GB. 

Aktuální verze systému už je trochu vyšší (2013-12-20), ale postup je pořád stejný.

Další program, který jsem k instalaci potřeboval byl  "Win32 Disk Imager" (odkaz tady), rozbalil jsem ho do nějaké složky
   ( např: d:\diskimager\ ).
Pak jsem připojil k počítači čtečku paměťových karet a zasunul jsem do ní novou kartu. 
Program "DiskImager" se ani nemusel instalovat. Stačilo ho spustit poklepáním na "Win32DiskImager.exe".   
Ovládání programu bylo velice jednoduché. Do levého políčka (Image File) se zadala cesta k tomu rozzipovanému 2GB souboru "2012-07-15-wheezy-raspbian.img"  a v pravém políčku (Device) se zvolilo písmeno, kterému byla přiřazena čtečka paměťových karet. 
Pak už jsem jen kliknul na tlačítko "Write", potvrdil jsem upozornění, že zápis může poškodit zařízení a čekal jsem, až proces přepalování souboru na kartu skončí. Při vypalování je vidět sloupcový graf, který ukazuje, kolik % už je hotovo.

Po ukončení instalace stačí vyndat kartu ze čtečky a strčit jí do Raspíčka. Po zapnutí napájení na RasPi už systém naběhne sám. 


Při pokusech s Raspíčkem se mi mnohokrát stalo, že jsem si rozházel konfiguraci linuxu tak, že už jsem jí nemohl dát dohromady. Proto jsem raději smazal kartu a provedl úplně novou instalaci.

Zjistil jsem zajímavou věc. Když vypaluji systém na MicroSDHC kartu, která je strčená ve čtečce přímo, tak vypálení trvá asi 2 minuty. Když ale použiju přechodku (adaptér) z karty Micro SDHC na SD, tak vypalování trvá asi půl hodiny. 


Záloha systému

Program Disk Imager je možné použít i pro totální zálohu systému včetně kompletního nastavení a všech souborů.

Postupuje se opačným způsobem, než při instalaci systému:

- Karta se vyndá z Raspíčka a zasune do čtečky na PC se systémem Windows.
- Na PC se spustí se program "Win32 Disk Imager".
- V políčku "Image File" se napíše jméno souboru, do kterého se záloha uloží (například "C:\zaloha-raspi.img").
- V políčku Device se vybere paměťová karta, která se bude zálohovat.
- Stiskne se tlačítko READ.

Po vytvoření zálohy bude mít soubor "zaloha-raspi.img" takovou velikost, jaká je velikost paměťové karty (třeba 16GB), proto je třeba ukládat zálohu na nějaký disk, který umožňuje vytvoření takto velkých souborů (musí být zformátovaný systémem NTFS).
Starší diskové systémy FAT umožňují vytvoření souboru o maximální velikosti jen 4GB

Při pozdějším obnovení systému ze zálohy se postupuje stejně, jako v úvodu tohoto článku, akorát místo staženého souboru "2012-07-15-wheezy-raspbian.img" se použije soubor "zaloha-raspi.img".


Častý dotaz: "Karta má po instalaci Raspbianu jen pár megabajtů... Jak jí opravit?..."

Když se karta z Raspíčka vsune do čtečky na počítači s Windows (XP), je vidět, že její kapacita klesla jen na několik desítek megabajtů - i přesto, že by ta karta měla mít kapacitu několik gigabajtů.
Při pokusu o zformátování té karty se obsah sice smaže, ale kapacita zůstává malá.

To je v pořádku. 
Karta je totiž po instalaci Raspbianu rozdělená na dvě části (oddíly):
 1) Oddíl, který je zformátovaný jako FAT. Ten je čitelný i z Windows - obsahuje bootovací soubory a základní konfiguraci. 
 2) Oddíl, který je zformátovaný jako Ext3. Ten je viditelný pouze z počítače s operačním systémem Linux (nebo při použití speciálních programů). - Windowsy ho neumí načíst.

Pokud chcete kartu uvést do původního stavu (do původní velikosti), musíte to rozdělení na oddíly zrušit a znovu naformátovat .

POZOR - Nenávratně tím smažete veškerý obsah karty, takže nezapomeňte
nejdřív zazálohovat všechna vaše data a výtvory.
Také dávejte pozor na to, abyste si omylem nezformátovali nějaký disk v počítači.

Ve Windowsech (XP / 2000) se to provádí takto:

  

 

 

 


úvodní strana webu AstroMiK.org

poslední úprava stránky 5.1.2014